Yangın Kapısı kilit mekanizması nedir?

23.03.2017
1.192

Yangın çıkış kapısı bidiğimiz üzere en kısa sürede çıkış yapmanızı sağlayacak kapıdır. Bu kapının temel kullanım sebebi budur. Yangın Kapısı üzerinde bulunan kilit mekanizması yani panik bar bu işlemisağlamaktadır.

Yangın Kapısı  kilitlenmez !!!

Yangın kapısı üzerinde panik bar haricinde hiç bir kilit mekanizması kullanılmaktadır. Bazı istisnai durumlarda panik barın yanına extra kilit sistemi kullanıllmaktadır. Hangi durumda kilit mekanizması haricinde yangın yönetmeliğinde incelemek mümkündür. Normal Kurum ve kuruluşlar kesinlikle panik bar haricinde kilit bulunduramaz. Aksi Taktirde kapı gelen kontrol memurları tarafından kabul görmez.

Panik Bar Kilit

Panik Bar Çeşitleri Nelerdir?

  • Dıştan Takmalı Panik Bar;

Yangın kapısı üzerinde uygulanan panik bar mekanizmasıdır. Kurulumu oldukça kolaydır. Her tip yangın kapısına kolaylıkla uygulayabileceğiniz bir kilit mekanizmasıdır.

 

 

 

 

  • Gömme Panik Bar Sistemi;

Aynı bir çelik kapının mekanizmasına sahip panikbarlı ve kaçış yönünden kilitmeyen ama diğer taraftan kilitlenebilir özelliğe sahip panik mekanizmasıdır. Yangın Çıkış  kapıları için özel tasarlanmış bir kilit mekanizmasıdır.

 

 

Yangın Kapısı kiliti

 

 

 

 

 

Gömme panik mekanizması ile daha güvenli şık tasarım elde edebilirsiniz. Özel kilit mekanizması barel ve oynar kol olan taraftan kilitli olsa bile panik bar çalışır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.