Yangın Kapısının Temel Özelliği Nedir?

16.04.2018
933

Zor anlarımızın en değerli kapısı yangın çıkış kapısı en başta nitelikli olması gereken bir kapıdır. Nitelikten kastımız yangın kapıları yangın sertifikası olması gerekir. Temelden özetleyecek olursak sırasıyla;

  • Yangın Sertifikası,
  • Panik Bar kilit Mekanizması,
  • Yaylı Menteşe veya hidrolik sistemi,
  • Elektro statik boya
  • Duman Contası,

Yangın Çıkış Kapısı Sertifikası

Nitelikli yangın kapısının sahip olması gereken özellikler bu şekildedir. Sırsasıyla açıklayacak olursak, yangın sertifikası belli başlı akredite olmuş yerler tarafından kapıya verilen belgedir.

Pank barYangın Kapısı Kilit sistemi Panik bar

Yangın çıkış kapılarının kilit mekanizması panik bardır.  Panik bar yönetmelik gereği ve yangın kapsının tamamlayıcı aksesuarıdır.

Neden Panik Bar Kullanılmaktadır ?

En kısa süre çıkış yapmasını sağlayan kilit mekanizması olduğu için kullanılmaktadır. Panik anında itme kuvveti kolaca kapı açılır. Stardatları dünya çapında aynıdır.

Yangın Kapısı HidrolikYaylı Menteşe ve Hidrolik ?

Yaylı menteşe ve hidrolik yangın çıkış kapılarının kapalı olmasını, acil bir durum olduğunda alev, duman ve zehirli gazların bir ortamdan diğer ortama geçmemesi için kullanılır. kapının kapalı olmasını sağlamaktadır.

 

Elektrostatik boya

Yangın Kapısı boyasıYangın çıkış kapılarının üzerinde bulunan boyanın yanmaz alevin devam etmez özellikte olması gerekir. Kapılar Rall koduna göre boyanmaktadır.

 

 

Duman Contası

Yangın kapısının çalışması için olan boşluklarında yangın anında ısının etkisi ile kapanmasını sağlamaktadır. Duman contası olaraka bilinmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.