Yangın Çıkış Kapısı Kullanım Alanları

30.01.2021
798

Yangın çıkış kapısı kullanım alanları oldukça geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Bu kullanım alanının temel amacı can ve mal güvenliğini sağlamaktır.  Yangın çıkış kapısı üzerinde bulunan panik bar kilit sistemi sizin en kısa sürede çıkış yapmanızı sağlamaktadır. 

Yangın çıkış kapısı, yangın kapısı, yangın merdiveni kapısı, Yangın Çıkış Kapısı Kullanım Alanları

Bildiğiniz üzere yönetmelikler ile yapılması zorunlu tutulan yangın çıkış kapıları üzerinde bulunan elektro statik boya alev ettirmeyen boya ile boyanmaktadır.

Yangın çıkış kapısı kullanım alanları

Tüm yapılarda yangın çıkış kapısı kullanılmaktadır.  Hastane, Okul, Dershane, Yurt, Otel, Pansiyon, Otopark, stadyum gibi yerlerde yangın çıkış kapısı yönetmelikler ile zorunlu tutulmaktadır.

Türkiye de yangın çıkış kapısı Avrupa standartlarında olup aynı niteliklerde kullanılmaktadır.

Yangın çıkış kapısı üzerinde kullanılan panik bar sistem tek hamlede açılmaya müsait özelliklerde olmalıdır. Bu sistem en kısa sürede çıkış yapmanızı sağlayacaktır.

Yangınlarda en tehlikeli durum yangın çıkış kapısının panik bar haricinde kilitli olmasıdır. Panik anında yangın kapısını almak kolaydır. ama başka bir kilit sistemini açmak için zaman ve soğuk kanlılık gerektirir.

Yangın çıkış kapısı satın almadan dikkat etmeniz gereken en önemli etken ölçüdür.

Normal yapı işyerinde kanat geçiş alanı 80 cm istenirken, milli eğitim ve sağlık bakanlığına bağlı bir kuruluş iseniz yangın kapsının geçiş alanları farklılık göstermektedir. Bu konu ile denetimi yapacak olan birime konuyu danışmanızda fayda vardır.

Yangın kapısı ölçü konusunda firmamızla iletişim kurarak gerekli bilgiye sahip olabilirsiniz.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.