Yangın Çıkış Kapısı Kullanımında Yapılan Hatalar Nelerdir?

07.05.2018
350

Herhangi bir yerin insan yaşamına müsait olması için kurallara ve yönetmeliklere uygun davranmak gerekiyor. Öncelikli olarak yangın ve diğer doğal afetler konusunda alınan tedbirler çok büyük önem taşımaktadır. Bazı durumlarda basit uygulamalarla birlikte bu tedbirlerin bertaraf edildiğini ne yazık ki görebiliyoruz. Son derece kullanışlı bir yangın çıkış kapısı olsa bile evvela bunun kullanıma uygun olması gerektiği zaman can güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bazen yanlış ve tutarsız davranışlar sonucu insanların hayatı ne yazık ki tehlikeye atılıyor. Bu gibi durumlarda yönetmeliklere ve kurallara uygun davranmak herkesin önemli bir görev olarak dikkat çekiyor. Kullanışlı ve sağlam bir yangın çıkış kapısı olsa bile insanların ihmali sonucunda bu sistemin işlemediği ne yazık ki görülmektedir. Elbette burada alınan tedbirler ve yapılan çalışmalarla birlikte insanlar için etkili bir çözüm oluşturmak büyük önem taşıyor.

Yangın Çıkış İstikameti Boş Ve Kullanışlı Olmalı

Genellikle işletmelerde ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde bu konuda dikkatli çalışmalar yapılıyor. Eğer bu konuda dikkatli davranmaz iseniz kaçış istikametleri ne yazık ki kapandığını görmek mümkün olacaktır. Bilinçsiz davranışlarla birlikte özellikle insanların tahliye istikametine ürün ve hizmet koyan bilinçsiz kişiler, çok önemli bir sorun ortaya çıkarabilirler. Bu gibi istikamet ve kapı seçenekleri kullanışlı ve boş olmalıdır. Özellikle koridorların müsait olması kapının ise her an için kullanıma hazır olması, can güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır.

Yönetmeliklerle ve kurallarla açık bir şekilde belirtilen yangın çıkış kapısı hususlarına herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Yangın malzemeleri üretimi konusunda pek çok firmanın inisiyatifi ele aldığını bilmekteyiz. Kaliteli malzemelerin kullanımı ve kaliteli tasarımlar ile birlikte tahliye konusunda gerçekten iyi bir çözüm ortaya konuyor. Esasında bu sistem ne kadar iyi olursa olsun kullanım hataları bazı sorunları ortaya çıkarabilmektedir. Kullanımı konusundaki uygulamalar ve dikkat edilmesi gerekenler yeri geldiği zaman insan hayatını kurtaran bir proje için iyi bir fırsat ortaya koymaktadır. Özellikle kaçış istikametinin kapalı tutulmaması ve kapının her zaman kullanılabilir olması, burada bir çözüm süreci olarak kendini gösteriyor.

Yangın Kapısı Her Zaman Açık Ve Kullanıma Uygun Olmalıdır

Kusursuz bir şekilde tasarlanmış ve sağlıklı bir şekilde üretilmiş yangın çıkış kapısı yeri geldiği zaman çözüm bile olamayabilir. Özellikle de kullanımı konusunda insanların değerlendirme inisiyatif kullanımları bu arada büyük önem taşımaktadır. İstikametin her zaman açık olması ve kapının kullanıma uygun olması, yeri geldiği zaman iyi bir tahliye için insanlara fırsat vermektedir.

Son derece sağlıklı üretilmiş ve nitelikli bir şekilde hizmete sunulmuş olan kapı modelleri ancak kullanım kabiliyeti ile birlikte değer ve anlam kazanabilir. Eğer zamanında tedbirler alınır ve uygulamalar dikkatlice gözden geçirilirse, insanların hayatını güven içerisinde tutmak daha mümkün olacaktır. Aslında bu konuda herkesi önemli görevler düşmektedir yolu kapatan veya kapının önünü işgal eden birini gördüğünüz zaman sizin de müdahale etmeniz gerekir. Bu aslında bir vatandaşlık görev olduğu gibi bilinçli olan herkesin bu konuda hassas davranılması çok büyük önem taşımaktadır.

Ziyaretçi Yorumları (1)